logo OM Equity

tel.: 603 831 382

Po – Pá 10:00 – 18:00

Pohled do budoucna: Proč dávají bezkontaktní automyčky smysl i v roce 2030?

Budoucnost automyček

Investování je svým způsobem sázením na budoucnost. Jak z pohledu firmy nebo podnikatele, tak investora do cenných papírů. Rozhodli jsme se proto sepsat důvody, proč si myslíme, že budoucnost bezkontaktních automyček je zářná jako karoserie vozů, které z nich vyjíždějí…

Představte si, že byste v roce 2007 měli investovat například do půjčovny DVD s investičním horizontem deset let. DVD tehdy byly oproti kazetám poměrně novou technologií, ve všech velkých městech se zrovna otevíraly desítky půjčoven a teze, že lidé na filmy přece koukají už sto let, tak nejspíš budou i dalších deset, je poměrně rozumná.

Asi jen málokdo si tehdy dokázal představit, že internet s rychlostí 3,6 Mb/s se jen během vašeho investičního horizontu zrychlí padesátkrát a umožní každému si filmy, které jsou právě díky DVD digitalizované, stáhnout do počítače a později i rovnou streamovat v televizi bez nutnosti fyzického nosiče.

V důsledku toho všeho už se v roce 2017 díval celý svět na Netflix – kdo ne, tak ilegálně stahoval na „flashku“ – a DVD půjčovny v podstatě neexistovaly. Přitom Netflix, YouTube i Spotify už v roce 2007 existovaly, o streamingu obsahu se psalo už od 90. let a zrychlování internetu stejně jako zvyšování kapacit flash disků viditelně probíhalo…

Pokud byste měli všechny informace, nejspíš byste do DVD půjčovny nikdy neinvestovali. A my vám teď chceme dát podobné informace o oboru, který je nám nejbližší a věříme, že je spíš Netflixem než fyzickou půjčovnou čehokoli, byť za ním fyzicky musíte dojet…

Zákaz mytí aut „doma“

Jde o bezkontaktní automyčky, jejichž celosvětový trh měl v roce 2022 hodnotu 1,61 miliardy dolarů a do roku 2033 se má téměř zdvojnásobit.

 

Jestli si říkáte, že auto si přece můžete umýt sami, tak vězte, že by vás to vyšlo daleko dráž. Mytí auta jinde než v automyčce je totiž Zákonem o vodách (č. 254/2001 Sb.) zakázáno, aby se předcházelo znečištění zejména podzemních vod.

Mytí motorových vozidel upravuje Zákon č. 254/2001 Sb. – Zákon o vodách a o změně některých zákonů (vodní zákon) paragrafem 39 článkem (9) Mytí motorových vozidel a provozních mechanismů ve vodních tocích nebo na místech, kde by mohlo dojít k ohrožení jakosti povrchových nebo podzemních vod, je zakázáno.

Pokud byste si chtěli své auto umýt na ulici (Brno zavedlo zákaz mytí v ulicích už v roce 2010) nebo na zahradě, dopouštěli byste se přestupku, za který by vám hrozila pokuta až 100 tisíc korun. Kdybychom se měli pokusit odhadnout, jak se tento bod promění v budoucnosti, je to jasně ve prospěch bezkontaktních automyček, které – oproti těm tradičním –spotřebovávají méně vody i chemických látek a využívají optimalizované procesy minimalizující ekologickou stopu.

Snahy jednotlivých vlád, měst i Evropské unie o prosazování ekologických a udržitelných řešení, včetně Green dealu a všech dalších „zelených“ nařízení, nás ubezpečují, že pokud by mělo dojít ke změně tohoto zákona, tak jedině k jeho zpřísnění.

Ať už budou auta jezdit na jakékoli palivo anebo to třeba vůbec nebudou auta, ale nějaká hybridní „létadla“, umýt je bude potřeba vždy.

„Auta budou vždycky“

Když je řeč o Green dealu, mluví se často o prosazování elektromobilů, které se ale myček nijak netýká. Ať už budou auta jezdit na jakékoli palivo anebo to třeba vůbec nebudou auta, ale nějaká hybridní „létadla“, umýt je bude potřeba vždy. A nejen z estetických důvodů, ale i kvůli bezpečnosti, funkčnosti a zachování jejich hodnoty. Už dnes není výjimkou, když si u nás na myčce zákazníci myjí tažné vozíky, jízdní kola nebo dětské kočárky.

Období sucha a drahé energie

Reálnějším rizikem je pro myčky – zvlášť v očekávaných klimatických podmínkách – omezení činnosti z důvodu vládního zákazu čerpání vody. Pravděpodobnost, že k němu v následujících deseti letech dojde, je sice nižší než úplné ukončení prodeje DVD přehrávačů, ale i tak je dobré s ním počítat.

Automyčky se na něj mohou připravit například technologiemi pro sběr a přečištění dešťové vody, které jim i v „nekrizových“ časech ušetří spoustu peněz v nákladech. Tato řešení už jsou v praxi již používána. Nefungují dokonale, ale jejich účinnost se neustále zlepšuje. Zároveň je ale dobré zmínit, že nejde o sezónní byznys. Opravdu každé roční období s sebou přináší několik vážných důvodů k mytí auta, ať už je to jarní řepka, letní sucho, podzimní bláto nebo zimní koktejl „břečky“ se solí…

Podle informací a dat, která jsme za poslední 3 roky nasbírali, mohou být naše myčky z 90 % soběstačné. Při nalezení optimálních obnovitelných zdrojů by se nás netýkalo ani zvyšování cen energií, které se s rostoucí spotřebou elektrické energie v západním světě očekává.

Podle informací a dat, která jsme za poslední 3 roky nasbírali, mohou být naše myčky téměř úplně (z 90 %) soběstačné. Při nalezení optimálních obnovitelných zdrojů by se nás netýkalo ani zvyšování cen energií, které se s rostoucí spotřebou elektrické energie v západním světě – bez ohledu na války a embarga – očekává… A do budoucna by mohlo přinést i nějaké příjmy navíc.

Mzdové náklady a pandemie

Vzhledem k tomu, že technologie snad brzy vyřeší spotřebu vody i energie, nízká cenová elasticita naší služby zase případné zdražení užívané chemie a mzdové náklady už částečně vyřešila samoobslužnost myček, zbývají už jen náklady na náhradní díly a servis.

Ty jsme se rozhodli vyřešit založením vlastní servisní společnosti, která nám v budoucnu zajistí vysokou nezávislost. A protože už ji využívají i konkurenční automyčky, stává se z ní zajímavý zdroj příjmů.

Mimochodem, samoobslužnost myček skýtá i výhody nepřerušeného provozu například během pandemie nebo odolání zvyšujícího se tlaku na zkrácené pracovního týdne, patrného třeba v Německu či Rakousku.

Konec zlodějů

Naopak nejdražším a nejzbytečnějším nákladem se za ty roky ukázali být zloději, kteří se specializují na vybírání našich pokladen, respektive obrana proti nim. S rozšířením plateb kartou či mobilem lze ale očekávat, že se jim jejich náročné metody už velmi brzy za pár dvacetikorun v hotovosti prostě nevyplatí.

Důvodem k optimismu je i pohled za hranice, do zemí, které jsou v bezkontaktním mytí považované za průkopníky. Jde o USA, Japonsko, Čínu, Jižní Koreu a Německo, Francii nebo Velkou Británii, tedy o země, za nimiž Česko tradičně o nějakých pět šest let zaostává…

Vyspělý svět jde příkladem

Dalším důvodem k optimismu je pohled za hranice, do zemí, které jsou v bezkontaktním mytí považované za průkopníky. Mezi ně patří samozřejmě s 50% tržním podílem USA, v Asii jde pak o Japonsko, Čínu a Jižní Koreu – tedy technologické špičky, které by mohly zlevnit výrobu mycích systémů a nám usnadnit plánovanou expanzi – a v Evropě o Německo, Velkou Británii a Francii.

Obecně tedy o země, za nimiž Česko tradičně o nějakých pět šest let zaostává, takže do splatnosti dluhopisů, z kterých chceme financovat rozšíření o další automyčku, našemu oboru žádný „Netflix“ téměř jistě nehrozí.

Objednejte ještě dnes

a získejte fixní výnos 14,4 % ročně